Beszámoló a II Oroszhegyi Szilvanapokról
Szilvából mindent, mi szemnek, szájnak ingere
Idén, 2008 szeptember 19 és 21 között került megrendezésre a II. Oroszhegyi szilvanapok rendezvény, melyet minden évben ismétlődővé szeretnénk tenni annak érdekében, hogy az a gyümölcs, amelyet őseink előszeretettel értékesítettek, fogyasztottak, használtak, napjainkban még értékesebbé válljék. A szilva beéréséhez kötöttük az idei szilvanapokat is.
A szilva és a belőle készített pálinka ősidők óta megélhetést jelentett az oroszhegyiek számára. Értékesítési formája volt a szilvaíz (katyó), aszaltszilva, pálinka és a szilva mint csereárú jelentette az emberek számára a megélhetést.
A három napos rendezvényt Oroszhegy Község Önkormányzata és az Oroszhegyi Kulturalis és Ifjúsági Egyesület közösen szervezte. Külön köszönet támogatóinknak, akik nélkül mindez nem jöhetett volna létre.
Kincsünk a szilvánk
E kijelentés köré szerveződött a péntek esti szakmai előadás, melyen előadást tartott Dr. Panyik Gáborné budapesti egyetemi adjunktus, Lovassy György miskolci okleveles élelmiszeripari mérnök a pálinkafőzés módozatairól és lehetőségeiről, gyümölcspárlatok készítéséről és Varga József Dánszentmiklósi termelő.
A szakmai előadások után hivatalosan is megnyitotta Bálint Elemér-Imre polgármester a II. Oroszhegyi Szilvanapok sorozatát, mely után egy esti mulatság kezdődött az előadás résztvevői és a külföldrő érkezett vendégek számára.
Szilvaszüret
Szombaton reggel a csőszök ünnepélyes felvonulását nézhették meg vendégeink és a környező települések lakói, hiszen a csőszök szekerekkel járták körbe a környező falvakat, hogy meghívjanak kicsit és nagyot a szombat esti szüreti bálra.
A csőszök ünnepélyes felvonulása után a külföldről érkezett vendégeink megismerkedtek Oroszhegy különböző helyi jellegzetességeivel, így nem maradt ki a pálinkafőzde, kerékkészítő, római katólikus templom, múzeum és az iskola látogatása sem.
Ezek után a főzőverseny vette kezdetét, amelyre hat csapat jelentkezett be és mindenki saját alapanyagból, maga választotta székely ételt kellett készítsen. A zsüri elnöke a nemzetközi hírű Noszlop-i szakács, Szabó Péter volt, és vele együtt Ambrus Gizella (Gizi) és László Teréz is zsűritag volt.
Szombaton délben a falu legmagasabb pontján, Dankostován, egy 21 méter magas kilátó avatására került sor, ahonnan mostmár messzire el lehet látni.
A kora délutáni órákban vette kezdetét az II. Pálinka mustra és verseny, melynek eredményhirdetésére vasárnap került sor. A zsűri elnöke Dr. Panyik Gáborné egyetemi adjunktus volt, aki szakmai értelemmel bírálta a benevezett pálinkákat. A zsűrinek nehéz dolga volt. Majdnem öt órán keresztül folyt a szeszes italok kóstolgatása és értékelése. A versenyen 22 pálinkát neveztek be, melyek közt Kiemelt Arany, Nagy Arany, Arany, Ezüst, Bronz minősítések voltak.
Mindeközben a sportpályán a szabadtéri színpad is benépesült, hiszen vendégszerepelt a zenteváraljai 27 fős fúvószenekar Olti Attila vezetésével. Majd ezt követően fellépett a Székelyszentkirályi Harmatcsepp gyermeknéptánccsoport és az Oroszhegyi Örökzöld Hajtások gyermeknéptánccsoport. A kultúrális programot a körútról hazaérkező csőszök tánca zárta. Szombaton este, a hideg ellenére, a szabadtéri mulatságon az Ajkai hastáncos lányok is bemutatták tehetségüket, utána a szüreti tánc következett, majd folytatódott a reggelig tartó mulatság.
Szilvaünnep
A rendezvénysorozat utolsó napján a hálaadó szentmisét Böjte Csaba OFM celebrálta és egyben megáldotta az oltár elé helyezett őszi terményt. Ezt követően lovas szekerekkel vonultak le a csőszök, az előljárók és a lakósok az iskola udvarára, ahol mindenféle szilvából készült finomságokat lehetett megkóstolni, mint például szilváslepény, szilvásgombóc, frissen főzött szilvalekvár és nem utolsó sorban szilvapálinka. Az ínyencségek mellett megtekinthetőek voltak ősi mesterségeink, mint kádárbemutató, bútorfestő.
A szabadtéri színpadon elsőként a Csikszeredai „Borsika” Gyermeknéptáncegyüttes tartott színvonalas előadást, majd őket követte az Open Stage (Székelylend) produkciója. A nagysikerű műsor sokakat odavonzott és megmozgatott minden arcizmot.
Az ide látogatók láthatták továbbá a Pipacsok néptáncegyüttes tematikus előadását. Az előadások sorát Fazakas István népdalénekes tarkította, leginkább az idősebbek örömére, hiszen számukra volt ismerős Fazakas István neve.
A délután folyamán került sor a II. Pálinkamustra és Verseny eredményhírdetésére, és a szombati Főzőverseny kiértékelésére is. A tavalyi eseményhez hasonlóan ismét volt Egyszerre koccintás, amikoris több száz pohár egyszerre csendült meg a népes iskolaudvaron.
A II. Oroszhegyi Szilvanapok lezárásaképpen a Transylmania hazai együttes koncertezett, megmozgatva a hideg ellenére is kitartott közönséget.
Mindent figyelembe véve, a résztvevők, érdeklődők táborát tekintve méltó lezárást kapott az II. Oroszhegyi Szilvanapok rendezvény.
– Vass Melinda –
Szilvanapok az interneten:
http://www.erdely.ma/hitvilag.php?id=42646
http://videk.blogspot.com/2008/09/oroszhegy-szilvanapok.html